Klimatické pomery

    Najväčší podiel na klimatických odlišnostiach Slanských vrchov má nadmorská výška. Územie je charakteristické výškovou klimatickou zonálnosťou no je ovplyvňované aj orientáciou svahov či hĺbkou dolín. Najvyššie položená časť Slanských vrchov zodpovedá podmienkam chladnej a mierne chladnej klimatickej oblasti. Svahy pohoria radíme už do mierne teplej a mierne vlhkej oblasti. Najnižšie položené územia majú teplú a mierne vlhkú klímu. Najteplejším mesiacom v roku je júl. Priemerné teploty v letných mesiacoch sa pohybujú od 17 °C do 20 °C. Teploty v zimných mesiacoch sa pohybujú medzi -4 až -2 °C a najchladnejším mesiacom v roku je január. Priemerná ročná teplota v Slanských vrchoch je 5 až 7 °C. Na území je 60 až 70 dní v roku so snehovou pokrývkou a počet letných dní, kedy denná teplota dosahuje minimálne 25 °C sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 60.

    Prevláda tu severné prúdenie vetra a charakteristické sú aj teplotné inverzie. Najdaždivejšie sú letné mesiace a priemerný ročný zrážkový úhrn je asi 650 - 700 mm, vo vyšších častiach až do 800 mm. Vo východných svahoch pohoria sa prejavuje efekt zrážkového tieňa.

    Hlavné vegetačné obdobie, kedy priemerná denná teplota stúpa na 10 °C sa tu začína pred 21. aprílom a končí sa po 11. októbri. V stredných polohách sa začína až v úvode mesiaca máj a končí v závere septembra.