Flóra

    Pohorie Slanské vrchy podľa fytogeografického členenia radíme do oblasti západokarpatskej flóry (Carpaticum occidentale) a do obvodu predkarpatskej flóry (Praecarpaticum). 

    Pre väčšiu časť územia si lesné porasty zachovali pôvodný ráz. Lesné porasty Slanských vrchov môžeme rozdeliť do dvoch vegetačných stupňov. Do výšky 500 m n. m. sú to dubohrabiny s porastmi ostrice chlpatej a v nadmorskej výške nad 500 m n. m. sú to zubačkové bučiny. Skeletovité substráty vo vyšších polohách sú porastené bučinami miešanými s javorom mliečnym a horským a s jaseňom štíhlym s prevládajúcim podrastom mesačnice trvácej. Kamenisté svahy pokrývajú aj lipa a klen.

    V extrémnych podmienkach hrebeňov nájdeme kyslé porasty bukov obohatené o prítomnosť chvostníka jedľovitého, bielomachu sivého a čučoriedky obyčajnej. Pre celé územie sú charakteristické rozmanité druhy orchideí, ktoré rastú všade roztrúsene.

    Vzácny je napríklad horec luskáčikovitý, kukučka vencová a mechúrik stromkovitý. V NPR Šimonka nájdeme vzácne druhy ako je zákonom chránená popínavá liana plamienok alpínsky a ozdoba vrcholu Šimonky prilbica pestrá.

    V oblasti Zámutovskej jelšiny sa hojne vyskytuje ostrica zobáčikovitá, ostrica predĺžená, ostrica oddialená, ľuľok sladkohorký, smlz sivý, metelica trstnatá, šišiak vrúbkovaný, cesnak horský, záružlie močiarne a na slnečných stráňach je to mednička sedmohradská, luskáč lekársky, fialka skalná a trojfarebná.

    Pre oblasť Hermanovských skál sú typické machové porasty, čučoriedka obyčajná a tarica skalná. Podobnou lokalitou sú aj Zámutovské skaly, kde sa vyvinula teplomilná vegetácia reliktného charakteru. Nájdeme tu mukyňu obyčajnú, áron alpínsky, dráč obyčajný, skalník obyčajný, tavoľník prostredný a ľaliu zlatohlavú. Na skalách s dostatkom humusu sa darí nitrofilnej vegetácii ako je múrovník lekársky alebo mesačnica trváca. Na neprístupnejších miestach nájdeme vudsiu skalnú, kostravu dalmátsku, skalnicu horskú a slezinník severný.

    Nájdeme tu aj kry ako napríklad višňu krovitú, ružu bedrovníkolistú alebo tavoľník prostredný.