Hydrológia a hydrogeológia

    V smere zo severu na juh pohoria Slanské vrchy prechádza rozvodnica, ktoré delí územie na dve povodia. Na západnej strane je to povodie rieky Hornád, ktoré čiastočne zahŕňa povodie Torysy Olšavy. Rieka Hornád teda čiastočne odvodňuje Slanské vrchy, a to z ľavej strany. Na západnej strane pohoria pramení napríklad Brestovský potok, ktorý preteká obcou Brestov. Na východe je to povodie rieky Bodrog, ktoré je čiastkovým povodím rieky Topľa Ondavy od sútoku s Topľou po sútok s Latoricou. Rieky Ondava Topľa tvoria druhú hlavnú vetvu riečneho systému, ktorý tvorí rieku Bodrog. Do Tople z východu Slanských vrchov ústí niekoľko tokov prameniacich v Slanských vrchoch. Najvýznamnejšími sú Hermanovský potok, Zámutovský potok, Slaný potok, potok Lomnica Olšava.

    

    Tvar pohoria udáva smer prúdenia tokov západným a východným smerom. V dôsledku toho sú toky krátke s malými a nevyrovnanými prietokmi. Niektoré dokonca pri minimálnych stavoch vyschýnajú. Povrchové toky v oblasti neovulkanitov sú horského bystrinného charakteru s vysokým spádom. Tento spád po opustení neovulkanitov klesá, čo spôsobuje vznik meandrov. Najnižší prietok je v mesiacoch október až december a najvyšší prietok je na jar v dôsledku roztápajúcej sa snehovej prikrývky a to v mesiacoch marec až apríl.

    V južnej časti Slanských vrchov sa nachádza jazero Izra. Vzniklo zahradením doliny po zosuve. Jeho rozloha je 3,7 ha a nachádza sa v nadmorskej výške 470 m n. m.. Slúži ako obľúbené rekreačné stredisko pre obyvateľov z okolia Košíc. Susedná Malá Izra zanikla prirodzeným spôsobom.

    V neovulkanických horninách je kolobeh podzemnej vody závislý na pórovitosti a puklinovosti horninového prostredia. Z tohto faktu vyplýva, že tu nachádzame dva typy podzemných vôd: pórové puklinové vody. Aj keď zrážky sú v oblasti pomerne vysoké, voda sa dostáva hlboko do podložia a zásobuje tak artézske vody. Pramene preto majú malú výdatnosť a sú veľmi zriedkavé. Najviac naakumulovanej vody je v oblastiach zlomov.

    Na severe vulkanického komplexu sa nad lokálnou eróznou bázou nachádza viacero prameňov, ktoré vyvierajú na styku vulkanitov a sedimentov kotliny. Tieto pramene majú veľký rozkyv výdatnosti.

    Z hydrogeologického hľadiska je veľmi významný gejzír v Herľanoch. Táto voda je charakterizovaná ako slaná, zásaditá zemitá eruptujúca kyselka. Jej mineralizácia je 4 800 mg.l-1, obsah skoro 1000 mg.l-1 voľného CO2 s teplotou 16,7 °C.

    Pre okolie Prešova je známy výskyt obyčajných soľaniek východoslovenského soľnatého miocénu.