Vrch Šimonka

Vrch Šimonka

Geografická pozícia

   Vrch Šimonka sa nachádza na severovýchode Slanských vrchov, juhovýchodným smerom od obce Zlatá Baňa, v okrese Vranov nad Topľou v Prešovskom samosprávnom kraji.

 

Geografické koordinátory

Severná zemepisná šírka:                48° 56.716´´   

Východná zemepisná dĺžka:              21° 28.029´´

 

Charakteristika miesta

    Šimonka je najvyšší vrch Slanských vrchov s nadmorskou výškou 1092 metrov. Vrchol Šimonky spolu s jej svahmi patria do NPR Šimonka. Predmetom ochrany sú jedinečné lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru s riedkymi lesmi, zakrpatenými kmeňmi, spôsobenými nepriaznivými klimatickými podmienkami. Nachádzame tu zvyšky bukového pralesa na vrcholoch Šimonky, ktoré sú dôležité nielen z vedeckého, výskumného, ale aj z náučného a kultúrno – výchovného hľadiska. Na sutinových svahoch sú bučiny premiešané s javorom horským a jaseňom štíhlym. Vzácne sú aj hniezdiace dravce a sovy. Významný je výskyt plamienka alpínskeho, zákonom chránenej popínavej liany, a tiež prilbice pestrej, ktorú nájdeme na vrchole najvyššieho vrchu Šimonky.

 

Vybraná lokalita prezentuje

   Zvyšky porastu bukového pralesa vo vrcholovej časti Šimonky vyvinutého na skeletnatom až balvanistom podklade, ktorý je dôležitý najmä z vedeckovýskumného, náučného ale aj kultúrno-výchovného hľadiska.

 

Chronostratigrafia

   Kenozoikum, Terciér, Neogén, Spodný sarmat, Zlatobanská formácia

 

Popis voľným okom

   Šimonka sa nachádza v rovnomennom geomorfologickom podcelku Šimonka. Masív Šimonky vystupuje západne nad Zlatobanskou kotlinou. K Šimonke sa viažu tri sedlá. Na severozápadne je to sedlo Červená mláka (855 m), na východe je to sedlo Obracaná studňa (845 m) a na juhu sedlo Grimov laz (943 m). Od sedla Grimov laz vedie po strmom a kamenistom teréne na vrchol Šimonky žltá značka. Výstup po žltej trvá necelých 15 minút. Počas výstupu po žltej značke sa naskytá pohľad na rádiový a televízny vysielač Dubník vysoký 318 metrov. Je najvyššou stavbou na Slovensku.

    Malá nezalesnená plocha na vrchole umožňuje rozhliadnuť sa západným, severným aj východným smerom. Na vrchole je kniha, do ktorej môžu turisti prispieť svojimi dojmami z krásneho výhľadu, ktorý Šimonka ponúka najmä za jasného počasia. Na juhozápadne je vidieť východnú časť Volovských vrchov, najmä Kojšovskú hoľu (1246 m), na západe je to najvyšší vrch Čiernej hory Roháčka (1028) a na severozápadne pri dobrej viditeľnosti aj Lomnický štít (2634 m). Zo Slanských vrchov sú najlepšie viditeľné Krivý javor (977 m) na severozápade, severným smerom je to Kuria hora ( 823 m) a Oblík (925 m), na východe Ivanov vrch (813 m) a na juhu Makovica (981 m).

 

Geologický popis

   Územie Šimonky je po geologickej stránke budované horninami spodného sarmatu, ktoré sú zastúpené zlatobanskou formáciou. Významnou stavebnou zložkou zlatobanského stratovulkánu sú lávové prúdy andezitov, ktoré tvoria prechodnú vulkanickú zónu stratovulkánu. Lávové prúdy radiálne upadajú smerom od centrálnej zóny stratovulkánu a tvoria vrcholovú časť hrebeňa Šimonka, ale aj iných (Praporec, Čierna hora, Lysá, Tri chotáre, Bodoň). Viaceré prúdy s hrúbkou až 30 metrov sa nepravidelne prekrývajú a miestami tvoria komplex. Charakteristická je pre nich lavicovitá až tenkodoskovitá odlučnosť s prechodmi do blokovitej odlučnosti. Uloženie prúdov voči centrálnej časti je periklinálne so sklonom 10 až 30°. Andezit je strednoporfyrický, sivý a má všesmerne zrnitú textúru. Má porfyrickú štruktúru s pilotaxitickou až mikroalotriomorfne zrnitou základnou hmotou. Porfyrické vyrástlice majú rozmery od 3 do 4 mm a tvoria 30 až 40 % zloženia horniny. Sú zastúpené plagioklasom, hypersténom, augitom a amfibolom.

 

Porovnanie s inými lokalitami

   Podobné horninové zloženie ako Šimonka majú aj ďalšie vrchy v Slanských vrchoch, ako napríklad Praporec, Čierna hora, Lysá, Tri chotáre, Bodoň. Pralesovité spoločenstvo aj keď trocha iného charakteru je na vrchu Oblík.

 

Stupeň ochrany

   NPR Šimonka bola vyhlásená v roku 1950, v roku 1986 bola novelizovaná a jej výmera je 33,52 ha. Platí v nej 5. stupeň ochrany. Je najstaršia v okrese Vranov nad Topľou.

 

Pridružené hodnoty daného objektu

   Najvýznamnejšími lokalitami v blízkosti vrcholu Šimonka sú obec Zlatá Baňa západne a osada Dubník na juhu od vrcholu. Obe tieto miesta sú známe ložiská opálov a zlata, ktoré boli v minulosti ťažené a majú za sebou významnú banskú minulosť. Dubník pri Červenici bol dokonca až do objavenia ložísk v Austrálii jediným ťaženým ložiskom opálov na svete. V okolí vrchu Šimonka vedie aj lyžiarska turistická trasa. Neďaleko sa nachádza vrch Praporec.