Údolie obrov 

Údolie obrov

Geografická pozícia

    Údolie obrov nachádzame pod Hermanovskými skalami blízko obce Hermanovce nad Topľou, v okrese Vranov nad Topľou v Prešovskom samosprávnom kraji.

 

Geografické koordinátory

Severná zemepisná šírka:                48° 57.964´´   

Východná zemepisná dĺžka:              21° 29.276´´

           

Charakteristika miesta

    Údolie obrov je jedinečné miesto, charakteristické množstvom obrovských skál a balvanov, ktoré ležia rozsypané pozdĺž cesty údolia a vytvárajú tak krásnu prírodnú scenériu. Pomenovanie je odvodené od týchto obrovských balvanov. Zaujímavosťou Údolia obrov je obrovská tzv. Obria noha. Je to zárez v skale v tvare obdĺžnika s rozmermi približne 15 x 40 cm a s hĺbkou asi 8 cm. Vznik stopy je opradený mnohými historkami. Jedna z nich hovorí, že si v skale Turci brúsili svoje zbrane, iná zas, že si tu pravekí ľudia označili smer k pokladu. Historici sa dokonca domnievajú, že predkovia z doby bronzovej tu vykonávali pohanské náboženské obrady. Blízko tejto stopy sa nachádza aj Písaný alebo Rajzovaný kameň, ktorý v minulosti dosahoval dvojnásobok svojich dnešných rozmerov. Z kameňa bolo ťažené, no po náleze nápisu na boku kameňa bola táto ťažba zastavená. V nápise sa nachádza písmeno A s lomenou prepážkou, ktorú ako jediní používali Rimania, preto historici predpokladajú, že nápis je dôkazom prítomnosti vojakov pod vedením Marka Aurélia, ktorého iniciály boli vytesané do skaly. Niektoré nápisy boli identifikované do čias Napoleona.

 

Vybraná lokalita prezentuje

    Eróziou vytvorené údolie potoka s členitým až bralnatým reliéfom s množstvom balvanov a menších aj väčších skalných útvarov.

 

Chronostratigrafia

    Kenozoikum, Terciér, Neogén, Stredný sarmat, formácia Lysá Stráž – Oblík

 

Popis voľným okom

   V úvode údolia naproti ubytovni Zeocem vyviera studnička so železitou minerálnou vodou. Je tu aj malé parkovisko a krytý drevený prístrešok, ktorý slúži turistom ale aj miestnym na posedenie pri grile. Po ľavej strane úzkej asfaltovej cesty preteká Starý potok. Z údolia sú viditeľné aj hrdo týčiace sa Hermanovské skaly. O niekoľko metrov ďalej sa po oboch stranách cesty začínajú objavovať prvé balvany. Niektoré zasahujú aj do koryta potoka a dosahujú výšku aj viac ako 4 – 5 metrov. Cesta v tomto mieste vedie už mimo modro značenej trasy a po ľavej strane sa nachádzajú obrovské skaly. Ak sa vrátime späť a napojíme sa znovu na pokračovanie značeného chodníka, ktorý pokračuje po lesnej vychodenej cestičke a začína mierne stúpať, dostaneme sa na miesto kadiaľ sa dá vyštverať na vrchol Hermanovských skál. Ak však pokračujeme ďalej po značenej trase, naskytá sa nám pohľad na ďalšie a ďalšie krásne balvany, akoby porozhadzované len tak po lese a obrastené machom. O niečo vyššie sa priamo na tejto značenej trase nachádza aj spomínaná Obria stopa v kameni, na ktorú turistov upozorní drevená tabuľka v jej tesnej blízkosti. Tabuľa upozorňuje aj na blízku studničku Na Šolavej. Modrá značka ďalej pokračuje až k lúke za Oblíkom.

 

Geologický popis

    Územie Údolia obrov pod Hermanovskými skalami patrí do formácie Lysá Stráž – Oblík, ktorá patrí do obdobia stredného sarmatu. Formáciu tvoria extruzívne andezitové telesá a plytkointruzívne telesá amfibolicko-pyroxenického dioritového porfyritu. Hornina má sivú farbu, je pórovitá a miestami aj intenzívne zbrekciovatená.

 

Porovnanie s inými lokalitami

    Podobné skalné útvary sú pre pohorie Slanských vrchov typické, v Údolí obrov je však ich koncentrácia neobyčajná, čo toto údolie robí turisticky veľmi atraktívnym.

 

Stupeň ochrany

    Údolie obrov zasahuje do prírodnej rezervácie Hermanovské skaly, v ktorej platí 5. stupeň ochrany.

 

Pridružené hodnoty daného objektu

    Priamo nad údolím sa týčia známe Hermanovské skaly – Havrania a Sokolia, ktoré sú výborným výhľadovým bodom na celé okolie. Približne štyridsať minút pešej chôdze po modrej značke sa nachádza lúka za Oblíkom, kde sa nachádza aj náučný chodník Oblík. Na začiatku údolia vyviera pitný prameň so železitou minerálnou vodou.