Prínos geoparkov pre regióny a ich funkcia 

        Geoparky, podľa odporúčania UNESCO, by okrem geologickej náplne mali zahŕňať aj geomorfologické, montanistické, kultúrne historické objekty, ktoré by komplexnejšie vykreslili celý rámec navrhnutého územia, ako vhodného objektu pre geoturistické účely. Geoparky by mali byť projektované tak, aby spájali raritné geologické, montanistické, geomorfologické, ale aj biologické, kultúrne a historicko-ekonomické črty územia a zároveň by mali byť začlenené do Svetovej siete Biosférických rezervácií v rámci programu Man and the Biosphere.

 

        Územia, ktoré sa uchádzajú o zaradenie medzi národné geoparky, by mali spĺňať základné činnosti zhrnuté v nasledovných kritériách:

  • starostlivosť a ochrana miestneho prostredia a lokality geoparku,
  • osveta a vzdelávanie,
  • výskumná a vedecká činnosť, spolupráca s inštitúciami vo vednom odbore,
  • prezentácia regiónu, kontrola a hodnotenie služieb cestovného ruchu, starostlivosť o turistov a zabezpečenie ich informovanosti prostredníctvom sprievodcov, animátorov, a pod.,
  • uskutočňovanie kultúrnych a športových aktivít, workshopov,
  • zabezpečenie neustáleho rozvoja územia a miestnej produkcie.

 

        Okrem toho, že geoparky by mali spĺňať funkciu ochrany, poznávania a vzdelávania, mali by aj reprezentovať daný región a stimulovať tvorbu a rozvoj služieb a vytvárať vhodné podmienky pre uskutočnenie nových podnikateľských zámerov a vytváranie pracovných príležitostí. Predpokladom fungovania geoparku je zvyšovanie environmentálneho povedomia o jeho hodnotách. V súvislosti s tým je nutné organizovať edukačné a prezentačné semináre a programy pre všetky cieľové skupiny od detí až po odbornú verejnosť.