Budovanie geoparkov a ich zaraďovanie do sietí geoparkov
Členom UNESCO sieti geoparkov sa môže stať každý existujúci geopark na planéte Zem a Európskej sieti geoparkov každý geopark na území Európy, ktorý splní kritériá pre rozhodovanie o zaradení nominovaných geoparkov do týchto sietí. Dané kritériá vychádzajú zo základných charakteristík UNESCO geoparku a Európskeho geoparku.
Každý nominovaný geopark, ktorý sa uchádza o zaradenie do sietí geoparkov musí mať podložené kvantitatívne a kvalitatívne zhodnotenie zväzkom spisov. Zväzok spisov, ktoré sú potrebné pre zaradenie nominovaného geoparku do sietí geoparkov musí obsahovať:
- registráciu existujúceho geoparku v mieste jeho pôsobenia,
- podrobný popis nominovaného geoparku,
- argumenty pre nomináciu geoparku pre UNESCO geopark alebo pre Európsky geopark,
- celkovú podrobnú ekonomickú analýzu geoparku,
- geoturizmus súvisiaci s realizáciou nominovaného geoparku musí byť v intenciách trvalo udržateľného turizmu,
- oficiálnu žiadosť o zaradenie daného geoparku do siete UNESCO alebo do Európskej siete geoparkov.
Zhodnotenie žiadostí o zaradenie geoparkov do sietí je súčasťou výborovej schôdze Európskej siete geoparkov. Schôdza sa uskutočňuje trikrát do roka. Rozhodnutie o začlenení nových geoparkov do sietí geoparkov udeľuje tím odborníkov na trvalo udržateľný rozvoj a predstaviteľov, ktorí pôsobia v oblastiach zlepšenia geologického dedičstva. Zväzok spisov geoparku, ktorý sa uchádza o začlenenie do siete môže byť predkladaný počas celého roka. Je potrebné odovzdať sedem kópií a jeden originál. Musí byť vyhotovený v anglickom jazyku.
Proces budovania a samotné fungovanie geoparkov by sme mohli rozčleniť na tri fázy. Každá fáza má svoje špecifiká a rozdielne požiadavky na finančné prostriedky.
Fáza prípravy – pred vznikom každého geoparku je nevyhnutné uskutočniť prípravnú fázu, ktorej obsahom je audit zdrojov územia a hodnotenie potenciálu trvalo udržateľného rozvoja pripravovaného geoparku. Najpodstatnejšou súčasťou auditu je výber a popis najvýznamnejších geologických lokalít územia, ktoré sú obrazom geologickej jedinečnosti a hodnoty daného územia. Audit zahŕňa aj analýzu montanistického, ekologického, ľudského, archeologického potenciálu, architektonických, socioekonomických a kultúrnohistorických prvkov.
Fáza realizácie – zahŕňa technické zabezpečenie turistickej infraštruktúry ako sú náučné panely, orientačné a informačné tabule, turistické trasy, náučné trasy, bežkárske trasy, cyklotrasy, náučné expozície, informačné centrá, audiovizuálne centrá a špecializované múzeá. Tieto aktivity realizačnej fázy by sa mali zabezpečiť za spolupráce štátu, aby nedošlo k porušeniu štátnej environmentálnej politiky, ktorá vyplýva zo záväzkov štátu.
Fáza prevádzky – aby sme zaistili správne fungovanie chodu geoparku, musia sa určiť správcovia prvkov sústavy, ktorí sa postarajú o úpravu jednotlivých prvkov daného geoparku a o ich fyzický stav. Pre takéto zabezpečenie musia byť k dispozícii personálne a materiálové predpoklady štátnych orgánov, ktoré v danom území pôsobia. Jasne a presne určený musí byť aj spôsob financovania starostlivosti správcov o jednotlivé prvky prevádzkovaného geoparku.
Správne fungujúci geopark si vyžaduje systematickú realizáciu úloh:
- marketingových, ktoré zahŕňajú publikovanie informačných materiálov, tlačených sprievodcov, letákov, brožúrok, výrobu reklamných predmetov a suvenírov,
- kultúrnych a spoločenských aktivít,
- environmentálno – vzdelávacích aktivít a
- masmediálnu propagáciu.